11. MFF Żydowskie MotywyKultura

05.05.2015

W dniach 8-10 maja w warszawskim kinie Muranów odbędzie się 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy. W tegorocznym programie znalazło się kilkadziesiąt starannie wyselekcjonowanych tytułów m. in. z Izraela, Niemiec, Polski, Szwecji, Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych, rywalizujących o nagrodę Złotego Warszawskiego Feniksa. Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane intrygujące fabuły, dokumenty i krótkie metraże poświęcone zarówno historii i tradycji narodu żydowskiego, jego kulturowej tożsamości, jak i te podejmujące aktualne tematy społeczno-polityczne. Seansom festiwalowym towarzyszyć będą dyskusje z autorami filmów.

Publiczność festiwalu będzie miała szansę obejrzeć m.in. nakręcony w całości w języku jidysz dokument "Boris Dorfman – a Mentsch" (reż. Uwe i Gabriela von Seltmann, Polska/Niemcy). Jego 90-letni tytułowy bohater snuje przejmującą opowieść o nieistniejącym już żydowskim Lwowie i jego mieszkańcach.

Tegoroczny izraelski kandydat do Oscara – "Viviane chce się rozwieść" (reż. Ronit i Shlomi Elkabetz, Izrael) – to pełna dramaturgii współczesna historia, w której rozprawa rozwodowa przed sądem rabinicznym staje się dla głównej bohaterki polem walki o godność i niezależność.

W komediodramacie "Magic Men" (reż. Guy Nattiv, Erez Tadmor, Izrael) ocalony z Holocaustu Avraham udaje się wraz ze swoim synem w pełną absurdalnych zdarzeń podróż do Grecji w poszukiwaniu mężczyzny, który ponad 70 lat wcześniej ocalił mu życie.

Filmowany w sześciu krajach dokument kreacyjny "Wieczorem patrzą na księżyc" (reż. Joanna Helender, Bo Persson, Szwecja) w niestereotypowy sposób porusza problem współczesnego terroryzmu, łącząc świadectwa ofiar aktów terroru z opiniami  ekspertów. Projekcja filmu odbędzie się 9 maja o godz. 16 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i będzie stanowiła punkt wyjścia dla debaty dotyczącej źródeł i konsekwencji mowy nienawiści.

Na wszystkie seanse festiwalowe wstęp bezpłatny.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Żydowskie Motywy.

Więcej informacji: www.jewishmotifs.org.pl

Program do pobrania TUTAJ