Budował polską wolnośćOpinie

25.04.2015

"Zastanawiałam się, jakim jednym słowem mogłabym określić i podsumować jego życie i pracę: tym słowem jest służba. Służył Polsce, Bogu i drugiemu człowiekowi" - powiedziała premier Ewa Kopacz o ministrze Władysławie Bartoszewskim.

"Dla mnie profesor Bartoszewski był człowiekiem, który budował polską wolność, polskie państwo i polską dyplomację po 1989 r." - dodała.

Podkreśliła, że "był wyjątkowo odważnym i skutecznym ambasadorem pojednania państw, narodów i społeczeństw, pojednania polsko-niemieckiego i polsko-izraelskiego." Dodała, że było to "pojednanie wyjątkowe i głębokie, bo oparte przede wszystkim na prawdzie i przebaczeniu."

"Sam zresztą pisał, że warto zachować w pamięci to co dobre, a nie to, co ci złego ludzie wyrządzili, bo inaczej nie sposób przeżyć" - powiedziała. Władysław Bartoszewski, jako sekretarz stanu i pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego, sprawował patronat nad rozwojem współpracy polsko-niemieckiej oraz wykonywał zadania związane z kontaktami z diasporą żydowską w świecie oraz z państwem Izrael.

Premier Ewa Kopacz wspominała jej ostatnie spotkanie z ministrem Bartoszewskim - w środę 22 kwietnia, kiedy jechali wspólnie na obchody 25-lecia odnowienia stosunków polsko-izraelskich.

"Mówił całą drogę o przygotowaniach do polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, które odbędą się w poniedziałek w Warszawie" - dodała.

"Wiem, że podczas tych konsultacji pan profesor będzie z nami. Odczytam jego wystąpienie" - oświadczyła premier Ewa Kopacz.

"Będzie mi go bardzo brakować" - zakończyła.