Dewastacja cmentarza na WęgrzechAntysemityzm

16.03.2014

Nieznani sprawcy zdewastowali cmentarz żydowski w mieście Tatabánya na Węgrzech. Na nagrobkach umieścili graffiti z hasłami "zgnili Żydzi", "Holokaust nigdy się nie wydarzył, ale się wydarzy."

Do zdarzenia doszło w czwartek. Zniszczenia odkryli członkowie lokalnej społeczności żydowskiej, którzy przyszli na cmentarz. Natychmiast powiadomiono o tym odpowiednie władze.

"Namalowali swastyki i czarne krzyże, które symbolizują ruch nazistowski pod rządami Adolfa Hitlera," powiedział Zohar Meir w rozmowie z portalem Ynetnews. Meir uważa, że to wydarzenie jest przejawem eskalacji antysemityzmu na Węgrzech. "Jest bardzo silna fala antysemityzmu na Węgrzech. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że takie fale stają się mocniejsze, gdy sytuacja gospodarcza zmienia się na bardziej chwiejną i niestabilną, a gniew wówczas kierowany jest w stronę Żydów."

Nie bez znaczenia na sytuację może mieć wpływ prawicowej partii Jobbik, której członkowie dopuszczali się prowokacji wobec społeczności żydowskiej. Za jedną z nich można uznać zorganizowanie przez tę partię w lutym wiecu politycznego w budynku dawnej synagogi w miejscowości Ostrzyhom.