Milion odwiedzającychWiadomości

06.08.2015

Ponad milion osób odwiedziło Miejsce Pamięci Auschwitz w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku. Nigdy wcześniej w historii Muzeum frekwencja w tym okresie nie była tak wysoka.

– W ubiegłym, rekordowym pod względem liczby odwiedzających roku, tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady zwiedziło 1,53 mln osób. Wówczas milion odwiedzających odnotowaliśmy pod koniec sierpnia – powiedział Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Muzeum, odpowiedzialny m.in. za logistykę udostępniania przestrzeni poobozowej. – Wszystko wskazuje na to, że rok 2015 zakończy się kilku lub nawet kilkunastoprocentowym wzrostem frekwencji w porównaniu do roku poprzedniego – dodał Kacorzyk.

Rok 2015 w Miejscu Pamięci rozpoczął się nadzwyczajnym wydarzeniem – obchodami 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, które miały miejsce 27 stycznia. Skupiły one na sobie uwagę całego świata – zarówno ze względu na obecność prawie 300 byłych więźniów, jak i liderów ponad 50 państw i organizacji międzynarodowych. Transmisję tego wydarzenia obejrzało na żywo za pośrednictwem ponad 250 stacji telewizyjnych ponad pół miliarda ludzi na całym świecie.

– Zagłębienie się w tragedię Auschwitz pozwala lepiej zrozumieć świat powojenny, dzisiejszy, otaczający nas, wraz z całą sferą ludzkiej nadziei, wyzwań i zagrożeń. A tylko taka refleksja może wzmóc w nas poczucie własnej dzisiejszej odpowiedzialności – podkreślił dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M.A. Cywiński.

Wysoka frekwencja niesie za sobą wiele wyzwań związanych m.in. z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno ludziom, jak i historycznym obiektom. Na początku roku wprowadzono m.in. kontrolę bezpieczeństwa przy wejściu, a także ustalono maksymalną liczbę osób wchodzących na teren byłego obozu Auschwitz I w ciągu jednej godziny. Uruchomiony został również specjalny serwis internetowy visit.auschwitz.org, który pozwala na rezerwację terminów zwiedzania zarówno osobom indywidualnym, jak i grupom zorganizowanym.

– Jednym z efektów działania systemu wcześniejszych rezerwacji oraz wprowadzonych regulacji wejść jest to, iż znacznie więcej osób rozpoczyna zwiedzanie Miejsca Pamięci w godzinach porannych lub popołudniowych. Duża frekwencja nie powoduje zatem tłoku na samej ekspozycji. To bardzo istotne, bowiem chcemy tworzyć jak najlepsze warunki do poznania historii tego wyjątkowego miejsca – podreślił Andrzej Kacorzyk.

Przypominamy, że ze względu na wymogi bezpieczeństwa na terenie Muzeum nie wolno m.in. zapalać świeczek i zniczy poza wyznaczonymi miejscami, a także nie wolno wnosić przedmiotów mogących zagrażać życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu. Na całym terenie obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu i e-papierosów. Maksymalny rozmiar toreb i plecaków, które wnieść można na teren Muzeum to 30x20x10 cm. Szczegóły znajdują się w regulaminie zwiedzania.