Minister Schetyna w IzraeluIzrael i świat

12.06.2015

Minister Spraw Zagranicznych RP od 12 do 15 czerwca odbędzie wizytę oficjalną w Izraelu. Jej głównym celem jest podsumowanie osiągnięć wzajemnych relacji dyplomatycznych w 25. rocznicę ich ponownego ustanowienia oraz nadanie impulsu do dalszej współpracy, w szczególności gospodarczej.

Minister Schetyna podczas swojego pobytu w Izraelu spotka się m.in. z premierem i ministrem spraw zagranicznych Izraela Beniaminem Netanjahu, prezydentem Reuwenem Riwlinem oraz byłym prezydentem i premierem Szymonem Peresem. Minister odwiedzi również instytut Jad Waszem. Wizytę zakończy wystąpienie szefa polskiej dyplomacji na Forum Biznesu Polska-Izrael w Tel Awiwie.

Delegacji będzie towarzyszyć grupa polskich przedsiębiorców. Celem ich pobytu będzie promocja polskiej gospodarki, intensyfikacja kontaktów z izraelskimi partnerami oraz identyfikacja nowych wymiarów współpracy. Szczególny nacisk zostanie położony na wsparcie polskich przedsiębiorstw sektora nowoczesnych technologii.

Wizyta Ministra w Izraelu będzie podkreślać szczególny status relacji polsko-izraelskich oraz woli ich dalszego rozwoju. Ma się ona koncentrować się z jednej strony na historycznych związkach obydwu narodów, polskiego i żydowskiego, a z drugiej, ważnym jej celem będzie zaprezentowanie Polski jako atrakcyjnego i nowoczesnego partnera na arenie międzynarodowej. Wizyta pozwoli także na wyrażenie polskiego poparcia dla kontynuacji procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie i realizacji wizji dwóch państw dla dwóch narodów.

Minister Schetyna uda się również do Palestyny, gdzie 13 czerwca spotka się z m.in. z premierem Ramim Hamdallahem i odwiedzi sierociniec prowadzony przez polskie siostry Elżbietanki w Betlejem.