Oświadczenie ZGWŻOpinie

29.01.2015

27 stycznia, podczas Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, pod siedzibą poznańskiej gminy żydowskiej odbyła się manifestacja zorganizowana przez Związek „Wierni Polsce” pod hasłem „Brońmy Polski, byśmy nie stali się drugą Palestyną.” Jako Zarząd ZGWŻ pragniemy wyrazić oburzenie nie tylko tym, że do demonstracji doszło, ale również że władze miasta wydały na nią zgodę.

Podczas pikiety padały hasła uderzające w społeczność żydowską, porównywano gwiazdę Dawida do hitlerowskiej swastyki.

W demonstracji wzięło udział zaledwie kilka osób, jednak nie zmienia to faktu, że treści antysemickie, rasistowskie i ksenofobiczne nie powinny mieć miejsca w przestrzeni publicznej.

70 lat po wyzwoleniu obozu Auschwitz-Birkenau, w którym w brutalny sposób zamordowano ponad milion niewinnych ludzi - mężczyzn, kobiety i dzieci - znów mamy do czynienia z antysemityzmem i nienawiścią.

Nie możemy tej sprawy bagatelizować. Powinniśmy zdecydowanie przeciwstawiać się tego typu tendencjom i wspólnie walczyć z wszelkimi przejawami nienawiści.

„Auschwitz zaczął się od poniżania drugiego człowieka. Na tym poniżaniu stał. Nie mógłby funkcjonować bez tego poniżania,” mówił 26 stycznia w Bundestagu Marian Turski, ocalały z Auschwitz, przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich. „Dlatego chciałbym dziś z całym naciskiem powiedzieć: kto dziś poniża Roma, Żyda, Bośniaka, Turka, Izraelczyka, Palestyńczyka, chrześcijanina, muzułmanina, człowieka niewierzącego – to jakby zaczynał Auschwitz od nowa. Kto się takiemu poniżaniu, takiemu sianiu nienawiści, przeciwstawia – temu należy się mój najwyższy szacunek.”

Przeciwstawmy się temu wspólnie.

Zarząd ZGWŻ