Oświadczenie ZGWŻOpinie

11.06.2015

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie od 15 maja prezentuje wystawę "Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz". Jednym z jej elementów jest film "Berek" Artura Żmijewskiego. Obraz ten pokazuje nagie osoby bawiące się w berka w komorze gazowej. W 2011 został on zdjęty z wystawy "Obok. 1000 lat historii w sztuce" w Gropius-Bau w Berlinie. Die Welt napisał wtedy: "Poważna artystyczna konfrontacja z Holokaustem (...) przegrała, pogrążona w śmieszności za sprawą płytkiego pomysłu polskiego artysty".

Zarząd Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP sprzeciwia się kolejnym projekcjom tego filmu i pokazywaniu go w ramach wystaw sztuki nowoczesnej. Zagłada dokonana przez Niemców na sześciu milionach niewinnych ofiar nie może być elementem służącym promocji jakiegokolwiek artysty. W naszym przekonaniu użycie tego tragicznego wydarzenia naszej historii w sposób, w jaki zrobił to Artur Żmijewski narusza godność ofiar oraz właściwy szacunek, jaki jesteśmy im winni.

Apelujemy do muzeów i kuratorów wystaw o zaprzestanie używania tego filmu jako elementu ekspozycji, ponieważ jest to niedopuszczalne wykorzystanie ludzkiej tragedii i sprowadzenie Zagłady do jednego z elementów popkultury.

Na takie postępowanie i traktowanie pamięci o naszych przodkach nie możemy wyrazić zgody.

Zarząd ZGWŻ w RP