Prokuratura wznowi śledztwoAntysemityzm

05.02.2014

Poznańska prokuratura zdecydowała w środę o wznowieniu śledztwa w sprawie okrzyków wznoszonych przez kibiców podczas meczu Lecha Poznań z Widzewem Łódź, który odbył się przed kilkoma miesiącami. Kibice krzyczeli wówczas: "Waszym domem Auschwitz jest, cała Polska o tym wie", "Jazda z Żydami!", "Do gazu!".

W styczniu zapadła decyzja o umorzeniu tego postępowania, jednak akta trafiły do Prokuratury Apelacyjnej.

"W Prokuraturze Apelacyjnej w Poznaniu przeprowadzono kontrolę służbową akt  1 Ds. 3638/13 Prokuratora Rejonowego Poznań - Stare Miasto w Poznaniu, pod kątem prawidłowości zapadłej w tej sprawie decyzji o umorzeniu śledztwa w sprawie nawoływania, w dniu 29 września 2013r. w Poznaniu, na terenie stadionu „INEA Stadion" przy ulicy Bułgarskiej, w treści okrzyków skandowanych z trybuny kibiców klubu piłkarskiego „Lech Poznań", do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych, tj. o przestępstwo z art. 256 § 1 k.k.- wobec stwierdzenia, że czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego. Stwierdzono, że przedmiotowa decyzja jest niezasadna, a postępowanie dowodowe w tej sprawie wymaga uzupełnienia. przeprowadzone zostało w bowiem sposób niekompletny. W konsekwencji wnioski z analizy akt postępowania 1 Ds. 3638/13 Prokuratora Rejonowego Poznań - Stare Miasto w Poznaniu przekazano Prokuratorowi Okręgowemu w Poznaniu, wskazując na przedwczesność podjętej decyzji o umorzeniu postępowania przygotowawczego oraz stwierdzone uchybienia i braki w zakresie postępowania dowodowego, co powinno skutkować podjęciem na nowo umorzonego postępowania i jego kontynuowanie" - taką informacje przekazał wówczas rzecznik prasowy prokuratury apelacyjnej.

W środę postępowanie zostało wznowione, a prokuratorzy będą szukać zapisów audiowizualnych z tego meczu, aby ustalić, co dokładnie krzyczeli kibice.