Przygotowania do otwarcia MHŻPWiadomości

05.09.2014

„Polin - to słowo najlepiej oddaje to, co chcemy tutaj pokazać,” mówił o Muzeum Historii Żydów Polskich podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor Dariusz Stola. „Sądzę, że to, co mamy do pokazania jest wspaniałe i godne zauważenia.”

4 września zaprezentowano pierwszą galerię wystawy głównej - Las. Składa się ona z kilku szklanych ekranów, na których wyświetlany jest las. W tle słychać śpiew ptaków i szum drzew.

„Pomysł tego projektu powstał ponad 20 lat temu,” podkreśla Piotr Wiślicki ze Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. „Chcemy pokazać naszą wspólną historię. To duży krok do odrodzenia się życia żydowskiego w Polsce.”

„Artystyczna instalacja w galerii Las symbolizuje nasz kraj przed tysiącem lat, kiedy przybyli do niego pierwsi żydowscy podróżnicy,” zapewnia MHŻP. „Opowieść ta mówi o Żydach, którzy uciekając przed prześladowaniami w zachodniej części Europy dotarli na tereny dzisiejszej Polski gdzie usłyszeli ptaki śpiewające ‘Po-lin! Po-lin!’. Po hebrajsku i w języku jidysz oznacza to ‘Polska’, ale również ‘tutaj odpoczniesz’. Uznali to za znak od Boga, że odkryli dla siebie nowe miejsce, gdzie można się osiedlić i rozwijać żydowską duchowość, kulturę i naukę.”

Nazwa muzeum również został poszerzona o słowo Polin. Teraz nazywa się ono Polin Muzeum Historii Żydów Polskich.