Publikacje Muzeum Auschwitz w TurynieWiadomości

22.05.2015

Wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau zaprezentowało swoje włoskojęzyczne publikacje na Międzynarodowym Salonie Książki w Turynie, jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych we Włoszech, w którym bierze udział ponad tysiąc wydawców.

– Obecność tutaj Miejsca Pamięci Auschwitz jest niezwykle istotna. Jesteśmy wdzięczni za wydanie po włosku kilku bardzo ważnych książek, które dotychczas w ogóle nie były znane w naszym kraju – powiedział Michele Curto z Urzędu Miasta Turynu, który jest jednocześnie jednym z inicjatorów organizowanego od ponad 10 lat Pociągu Pamięci. To projekt edukacyjny, dzięki któremu kilkadziesiąt tysięcy młodych Włochów odwiedziło Miejsce Pamięci Auschwitz.

Poza pozycjami naukowymi dotyczącymi historii Auschwitz, takimi jak monografia „Auschwitz. Nazistowski obóz śmierci”, czy album „Auschwitz-Birkenau. Miejsce, na którym stoisz”, na język włoski przetłumaczonych zostało kilka książek wspomnieniowych: „Nadzieja umiera ostatnia” Haliny Birenbaum, „Dzieciństwo w pasiakach” Bogdana Bartnikowskiego, „Ja z krematorium Auschwitz” – wywiad z Henrykiem Mandelbaumem, czy „List gończy” Kazimierza Albina.

– Do tej pory odbiorcami włoskojęzycznych publikacji Muzeum byli przede wszystkim odwiedzający Miejsce Pamięci Auschwitz. Książki te są też dostępne w naszej księgarni internetowej. Jednak dzięki naszej obecności na Salonie Książki po raz pierwszy na tak pełnym wymiarze mogliśmy dotrzeć ze wspomnieniami świadków historii Auschwitz do bardzo szerokiego grona włoskich czytelników – podkreśliła szefowa Wydawnictwa Muzeum Jadwiga Pinderska-Lech.

Gościem honorowym uroczystego otwarcia Salonu Książki była Halina Birenbaum, którą powitał prezydent Republiki Włoskiej Sergio Mattarella. Podczas spotkania autorskiego poetka i pisarka odpowiadała na liczne pytania czytelników. – Jestem wzruszona i szczęśliwa, że historia moja i moich bliskich, którzy zginęli w Shoah, dotarła również do Włoch – powiedziała Birenbaum. Z włoskimi czytelnikami spotkał się także Bogdan Bartnikowski, który przybliżył m.in. los dzieci deportowanych przez Niemców do Auschwitz z powstańczej Warszawy w 1944 r.

Na targowym stoisku Muzeum, poza publikacjami, czytelnicy mogli także zobaczyć panelową wystawę „Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci – Konzentrationslager Auschwitz”, która prezentuje wszystkie najistotniejsze zagadnienia historii obozu, a także genezę ruchu nazistowskiego oraz specyficzne elementy systemu terroru niemieckiego wprowadzonego w okupowanej Polsce. Włoskojęzyczna wersja ekspozycji została wzbogacona o panele mówiące o losie włoskich Żydów w Auschwitz.

Obecność Muzeum na turyńskim Salonie Książki była możliwa dzięki współpracy z Urzędem Miasta Turynu, Fundacją Terra del Fuoco oraz Gruppo Dirigenti Fiat.

fot. Marek Lach