"Bonjour Monsieur Chagall"Kultura

29.05.2015

Stało się już tradycją, że rokrocznie zespół Teatru Żydowskiego wybiera się do Stanów Zjednoczonych. Tym razem ze swoim „flagowym” spektaklem granym przez zespół od blisko 35 lat w języku jidysz pt. „Bonjour Monsieur Chagall” odwiedzi Nowy Jork w ramach KulturfestNYC. To festiwal sztuki żydowskiej organizowany przez National Yiddish Theatre Folksbiene z okazji obchodów stulecia jego istnienia – co zbiega się z obchodzonym w tym roku 65-leciem Teatru Żydowskiego w Warszawie! Przedstawienie oparte na prawdziwej znajomości Szymona Szurmieja z wybitnym malarzem Chagallem wystawiane będzie w Abrons Arts Center Playhouse trzykrotnie: 17 czerwca o godz. 20:30 oraz 18 czerwca o godz. 14:00 i 19:00. Festiwal potrwa od 14 do 21 czerwca. Przed wylotem do Nowego Jorku polska publiczność będzie miała okazję zobaczyć ten niezwykły spektakl w Teatrze Żydowskim w Warszawie od 5 do 7 czerwca. Do 3 czerwca trwa promocja – bilety można zakupić w specjalnej cenie 30 złotych na hasło „Kulturfest”.

„Bonjour Monsieur Chagall” to barwne widowisko muzyczne oparte na utworach poetyckich oraz malarstwie Marca Chagalla. Przywołuje atmosferę świata Żydów ze Wschodniej Europy, w którym ten wybitny artysta wzrastał i dojrzewał. Plastyczne wizje malarza z Witebska ożywają w scenach pełnych nostalgicznego humoru, lirycznej muzyki żydowskiej, tańca oraz baśniowej atmosfery. Inspiracją do napisania scenariusza było osobiste spotkanie Szymona Szurmieja – dyrektora Teatru Żydowskiego do 2014 r. i zarazem reżysera spektaklu – z Chagallem. Terminy pokazów w Warszawie: pt. 05.06.2015 r.  – godz. 19.00; sob.  06.06.2015 r. – godz. 19.00; nd.  07.06.2015 r. – godz. 18.00.

Szymon Szurmiej o swojej znajomości z artystą: – Rozmawiałem z Chagallem dwa razy w życiu. Raz, gdy skończył 90 lat i zostałem zaproszony na jego urodziny, a drugi raz na jego 95-lecie. Byłem zaskoczony. Nie wiedziałem, że pisał wiersze po żydowsku. Myślałem, że cały wypala się w swoim malarstwie, którym był "opętany". Żył wspomnieniami, tęsknił za minionym światem Żydów ze wschodniej Europy. Pochodził z bardzo biednej rodziny. Bella, jego żona, muza i największa miłość, była córką kupca. Zapytałem go, czy to siebie i ją malował na niebie z kozami, kogutem, zegarem, skrzypkiem na dachu. I jak to wszystko wymyślił. Chagall popatrzył na mnie uważnie

- Jak to, wymyślił? Kiedy Żyd siedzi zamyślony i nie chwyta, co do niego mówią, mówi się: "Uuu, on siedzi na księżycu". A gdy Żyd coś opowiada i macha rękami, żywo gestykuluje, to wniosek jest jeden: "Oho, on już lata nad dachami". Chagall po prostu w genialny sposób wykorzystał w swoim malarstwie potoczne wyrażenia żydowskie. Ale nie wszyscy potrafili to odczytać. Opowiadał, jak zwiedzał swoją wystawę w Izraelu w towarzystwie pierwszego premiera Ben-Guriona. Zapytał go:

- Jak się panu podoba, panie premierze? - Wie pan co - odpowiedział premier - ja uważam, że Żydzi powinni pracować, a nie fruwać.

Współreżyserka, aktualna dyrektor Teatru Żydowskiego Gołda Tencer, o spektaklu: - Po trzydziestu latach odkryłam na nowo to przedstawienie, zmodyfikowałam je. Uważam, że należy pokazać część wielkiej kultury żydowskiej, która inspirowała malarza o światowej sławie. Jednocześnie uwspółcześniłam formę spektaklu, dodając inne utwory oraz ruchome obrazy multimedialne, aby przybliżyć dzisiejszemu widzowi wielką wartość malarstwa Chagalla.

Scenariusz i reżyseria: Szymon Szurmiej, Gołda Tencer

Twórcy i obsada: na stronie http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/bonjour-monsieur-chagall

Czas trwania: 1 h 40 min (z przerwą)

Język spektaklu: jidysz (W Teatrze Żydowskim wystawiany z tłumaczeniem przez słuchawki na polski)

Trailer spektaklu: http://www.dailymotion.com/video/xgk0q2_bonjour-monsieur-chagall-extraits_music

Bilety: 50-60 zł. Promocja: do 3 czerwca na hasło „Kulturfest” bilety za 30 zł. Rezerwacja biletów pod numerem (+48 22) 850 56 56 i online http://www.teatr-zydowski.art.pl/