"Kochana Stefo"Kultura

20.03.2015

„Kochana Stefo” to poruszająca historia Stefanii Wilczyńskiej (1886-1942) – wychowawczyni i pedagoga, współzałożycielki Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie i współpracownicy Janusza Korczaka, zamordowanej razem z nim i ich podopiecznymi w Treblince.

Stefa trzymała w drżącej ręce żółtą kartkę papieru, wyrwaną z małego bloku listowego. Te kilka wyrazów przeczytała wielokrotnie, powtarzając szeptem słowa, których nigdy dotychczas nie usłyszała, choć przez wiele lat marzyła, że tak się kiedyś stanie. Jej czarne oczy wypełniły się łzami, które tłumiła w sobie przez lata. Nie potrzebowała już niczego więcej, aby zrozumieć, co powinna zrobić. „Trudno nam bez Ciebie. Wracaj, proszę”. Było to jedyne zdanie, jakie pojawiło się po słowach powitania w liście, a na dole widniał podpis znany tylko jej: „Henryk” oraz data: „2 czerwca 1939”.

Kilka minut później zakomunikował w sekretariacie w kibucu o swoim wyjeździe, a pod koniec tygodnia była już na pokładzie statku, w drodze powrotnej do domu dziecka w Warszawie.

Historia Stefy staje się łącznikiem między przeszłością a teraźniejszością; łączy pokolenia –  starsze - które dzięki pamięci i zachowanym dokumentom powraca do tego, co było i młodsze – uczące się swojej historii, poznające tożsamość dzięki opowieściom, miejscom, przemyśleniom.

Ciekawostką jest, że cechy Stefanii Wilczyńskiej odnajdujemy w czarnoskórej bohaterce Klu-Klu w „Królu Maciusiu Pierwszym” autorstwa Korczaka. Mimo że była to postać epizodyczna, to obdarzona mądrością, odwagą, łatwo i szybko się uczyła, a swoją wiedzę potrafiła przekazać innym. „Nigdy bym nie uwierzyła, że nawet w książce dla dzieci autor może przekazać w sposób tak wyrazisty i jasny własną historię”.

O AUTORZE:

Amela Einat – urodzona w Izraelu (1935), matka trojga i babcia sześciorga dzieci. Naukowiec, doktor psychologii wychowawczej, wykładowca i edytor. Autorka około 50 książek, zarówno naukowych, jak i literatury dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Jej prace były tłumaczone m.in. na angielski, arabski, polski, rosyjski, serbski. Jej powieści dla dorosłych i młodzieży były wystawiane w izraelskich teatrach. Amela Einat jest laureatką nagrody premiera Izraela w dziedzinie literatury i nagrody Hadassa w dziedzinie literatury dla dzieci.

Amela Einat „Kochana Stefo”, tłum. Michał Sobelman, grafiki Noa Kelner, Wydawnictwo Nowy Świat