"Młody Izrael"Kultura

26.01.2015

MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (ul. Lipowa 4) zaprasza na wystawę Młody Izrael.

Wystawa w Galerii Re prezentuje prace wideo młodych artystów z Izraela – Bena Hagariego i Nadava Bin-Nuna. Przedstawiony przez nich świat został naruszony, poprzez wprowadzenie właściwego tylko jemu porządku. Obaj artyści występują w swoich filmach jako aktorzy.

Praca Hagariego "Odwrócony" pokazuje człowieka, który nadaje otaczającym go przedmiotom nazwy w swoim własnym, „odwróconym” języku, próbując w ten sposób zawłaszczyć rzeczywistość. Następnie stara się nauczyć papugę stworzonej przez siebie mowy. Całość akcji odbywa się w mieszkaniu, którego kolorystyka sprawia wrażenie odwróconej gamy barwnej, co zwiększa atrakcyjność obrazu.

Bin-Nun w filmach "Poezja, która mogła zabić" oraz "Partia" ujawnia fascynację Freudem i psychoanalizą. Miejscem wydarzeń jest dom rodzinny artysty. W swoich dziełach pokazuje destruktywne aspekty wychowania, ukazując postać ojca jako jednostkę determinującą życie innych.

"Młody Izrael" jest pierwszą zagraniczną wystawą w Galerii Re. Została zorganizowana we współpracy z artystą i wykładowcą Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie Boazem Aradem, który brał udział w naszej wystawie Historia w sztuce.

Wernisaż: 12.2.2015

Czas trwania wystawy: 13.2.–12.4.2015

Koordynator: Katarzyna Pasternak

Współpraca: Boaz Arad (Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie)

Miejsce: Galeria Re

Zobacz więcej: http://bit.ly/1J7AOLO