"Ruchele wychodzi za mąż"Kultura

19.05.2015

Teatr Żydowski w dniach 22-24 maja po raz ostatni w tym sezonie zaprasza na przedstawienie „Ruchele wychodzi za mąż” według dramatu Savyon Liebrecht w reżyserii Jacka Papisa. Pokaz 23 maja odbędzie się w ramach Dnia Teatru Publicznego, na który bilety w cenie 250 groszy rozeszły się w moment! Są jednak jeszcze miejsca na 22 i 24 maja. Spektakl został dobrze przyjęty zarówno przez krytyków, doceniających nietypowy sposób podjęcia trudnego tematu tematu pamięci i przebaczenia, jak i publiczność, zachwyconą kreacją gościnnie występującego Stanisława Brudnego. Główną rolę wykonują dwie aktorki -  22 maja w roli Ruchele występuje Ewa Greś, 23 i 24 maja Joanna Rzączyńska.

Savyon Liebrecht, opowiada uniwersalną historię o pamięci i przebaczeniu, konflikcie pokoleń, który wynika z odmiennego stosunku rodziców i dzieci do historii i przeszłości. Autorka pokazuje, że przepracowanie wojennej traumy staje się niemożliwe z powodu braku odpowiedniego języka, zaś grzechy dorosłych stają się grzechami także młodego pokolenia.

Ruchele, tytułowa bohaterka dramatu, po latach samotności znajduje wreszcie mężczyznę swojego życia i ma zamiar wyjść za niego za mąż. Niespodziewanie na drodze do szczęścia staje tajemnica z odległej przeszłości... To bardzo kameralna historia, rozpisana na pięciu protagonistów, która mówi o tym, że nie możemy uciec od demonów przeszłości, ale musimy odważnie się z nimi zmierzyć. Mimo osadzenia w realiach współczesnego Izraela ma niezwykle uniwersalny wymiar.

Spektakle: 22.05. g. 19.00, 23.05. g. 19.00, 24.05. g. 18.00

Czas trwania: 2 h (z przerwą)

Język spektaklu: polski

Miejsce: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Warszawa, Plac Grzybowski 12/16

Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/ruchele-wychodzi-za-maz

Premiera: 9 stycznia 2015 r.

Reżyseria: Jacek Papis

Tekst: Savyon Liebrecht

Przekład: Michał Sobelman

Scenografia: Alicja Kokosińska

Kostiumy: Diana Szawłowska

Muzyka: Hanna Klepacka

asystent kompozytorki: Ryszard Lubieniecki

Asystentka reżysera: Paulina Lombarowicz

Obsada:

Joanna Rzączyńska/Ewa Greś - Ruchele

Małgorzata Trybalska - Lea

Marcin Błaszak - Arele

Stanisław Brudny - Szlojme (gościnnie)

Włodzimierz Press - Staszek  (gościnnie)