Rocznica zagłady otwockich ŻydówWydarzenia

09.08.2015

W 73. rocznicę zagłady otwockich Żydów Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich oraz Towarzystwo Przyjaciół Otwocka zapraszają na dwa wydarzenia:

MARSZ PAMIĘCI I MODLITWY 
W uroczystości wezmą udział dawni żydowscy mieszkańcy Otwocka, 
m. in. Józef Nitzan (Panicman) z Izraela z 14-osobową rodziną i Marek Oren
Środa, 19 sierpnia 2015 r. , godz. 19.00 
Rozpoczęcie marszu na bocznicy kolejowej w Otwocku, przy przejściu przez tory, od strony ul. Górnej

SPACER PO NIEISTNIEJĄCYM MIEŚCIE
Wieczorną wędrówkę śladami otwockiego getta poprowadzi Sebastian Rakowski, kierownik Muzeum Ziemi Otwockiej, prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka
Sobota, 22 sierpnia 2015 r., godz. 18.00
Rozpoczęcie na stacji kolejowej w Otwocku

Organizatorzy:
Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich
Towarzystwo Przyjaciół Otwocka

Partnerzy:
Urząd Miasta Otwocka
Otwockie Centrum Kultury
Polska Rada Chrześcijan i Żydów

Patronat:
Prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak 

Żydzi stanowili przed wojną ok. 60% mieszkańców naszego miasta. Urządzone przez Niemców getto w Otwocku było drugim pod względem wielkości w dystrykcie warszawskim, największym w naszym rejonie po wschodniej stronie Wisły. 19 sierpnia 1942 r. hitlerowcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince 8-10 tysięcy otwockich Żydów (ok. połowy mieszkańców miasta). Wcześniej mieszkali oni na terenie Otwocka i Karczewa, byli to także kuracjusze tutejszych sanatoriów i szpitali. Dla wszystkich otwocka Rada Żydowska musiała… wykupić bilety. Prawdopodobnie następnego dnia zostali oni zamordowani w komorach gazowych obozu w Treblince.

Jednocześnie niektórych Żydów Niemcy rozstrzeliwali na miejscu – 19 sierpnia w lesie przy ul. Reymonta zginęło ok. 600 osób. Rozstrzeliwania kontynuowano w sierpniu i wrześniu 1942 r. Łącznie zastrzelono tam ok. 2000 osób, które zdołały ukryć się przed transportem śmierci. Od sierpnia 1949 r. w miejscu ich pochówku stoi kamień pamięci. 

Od roku 2002 Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, w porozumieniu z Towarzystwem Przyjaciół Otwocka, władzami miasta i innymi instytucjami lokalnymi organizuje 19 sierpnia marsz pamięci i modlitwy w rocznicę zagłady otwockich Żydów. Żaden inny dzień nie zmienił historii naszego miasta tak bardzo jak ten. 

W bieżącym roku oprócz marszu zapraszamy także na wieczorny spacer "po nieistniejącym mieście", tj. śladami otwockiego getta.