Seniorzy z JCC w IzraeluSpołeczność

16.03.2015

37 osób, w tym ocaleni z Zagłady, wolontariusze i pracownicy JCC Kraków, bierze udział w niecodziennej wycieczce do Izraela. Podróż zaczęła się 10 marca i potrwa tydzień. Fundusze na jej realizację zbierano podczas ubiegłorocznego Rajdu dla Żywych z Auschwitz do Krakowa.

Grupa zwiedziła Hajfę i malownicze ogrody Bahai, szuk w Akce, Galileę, Wzgórza Golan, Kneset, Machane Yehuda, czyli najbardziej znany targ w Izraelu.

Trzeciego dnia podróży seniorzy wjechali na Masadę, gdzie spotkali Laurence'a Weinbauma z WJC, organizacji, która pomogła zorganizować wycieczkę do tej starożytnej żydowskiej twierdzy. Uczestników nie ominęła również kąpiel w Morzu Martwym oraz szabatowe spotkania z rabinem Avim i rabinem Boazem.

Wyjątkowym punktem podróży było zwiedzanie Jerozolimy - Starego Miasta ze Ścianą Płaczu oraz Jad Waszem, gdzie niektórzy z seniorów odnaleźli nazwiska Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którzy pomogli ocalić ich życie. Uczestnicy wycieczki później sami opowiedzieli swoje historie, aby mogły zachować się w archiwum instytutu.

Blog z wycieczki można śledzić na stronie http://www.friendsofjcckrakow.org/blog

fot. Joanna Fabijańczuk