Singer na Targu ŚniadaniowymKultura

05.08.2015

Singer na Targu Śniadaniowym - przedsmak XII Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Data: 9.08.2015 (niedziela), 9:00-16:00
Miejsce: Targ Śniadaniowy, Warszawa - Mokotów | Skwer Grupy AK "Granat", przystanek Królikarnia
WSTĘP WOLNY

Zapraszamy w sierpniową niedzielę, w pełni słońca na Mokotowski Targ Śniadaniowy dedykowany postaci Isaaca Bashevisa Singera. Wydarzenie jest zapowiedzią zbliżającego się XII Festiwalu Kultury Żydowskiej, który odbędzie się w dniach 22-30 sierpnia w Warszawie
Cały dzień będziemy smakować kulturę jidysz poprzez specjalnie przygotowane potrawy, słuchanie muzyki klezmerskiej i warsztaty. Uczestników Targu zaprosimy na naukę tańców izraelskich, wspólne tworzenie wycinanki żydowskiej, pokazowy warsztat kulinarny i kiermasz książek. Szczegółowy program już wkrótce.

TARG ŚNIADANIOWY to cykliczne wydarzenie ożywiające zielone miejskie przestrzenie. W każdy weekend w kilku dzielnicach Warszawy i wybranych miastach Polski dajemy powód i zachętę do spotkania, wyjścia z domu. Na Targu można zrelaksować się po pracowitym tygodniu razem z rodziną, przyjaciółmi oraz bliższymi i dalszymi sąsiadami celebrują wspólne śniadania w piknikowej atmosferze. Czekamy z pysznym jedzeniem, wyjątkowymi produktami od lokalnych producentów oraz z wyśmienitym humorem.

XII FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ WARSZAWA SINGERA, 22-30.08.2015

Idea wydarzenia to prowokowanie zaproszonych twórców do poszukiwania nowych ścieżek, inspirowanych tradycją ukazując bogactwo kultury żydowskiej. 

Od dwunastu lat na Placu Grzybowskim oraz ulicy Próżnej rozbrzmiewa muzyka klezmerska, słychać śpiew kantorów, odbywają się projekcje filmowe, warsztaty, spotkania literackie, instalacje artystyczne, będzie można skosztować wykwintnych specjałów koszernej kuchni. W tym roku, po raz pierwszy Festiwal pojawi się także na płycie głównej Placu Defilad, u stóp Pałacu Kultury i Nauki, w ramach wspólnej, letniej inicjatywy Teatru Studio, Baru Studio i Cafe Kulturalna.

Wśród zaproszonych gości swój udział zapowiedziały gwiazdy sceny polskiej i światowej m.in.: Grzegorz Turnau, Joshua Nelson, Katy Carr, Marek Dyjak i KROKE. W specjalnym programie przygotowanym tylko na festiwal będziemy mogli zobaczyć Kayah z Katarzyną Nosowską. Gwiazdą koncertu finałowego będzie Matisyahu - uznany amerykański muzyk łączący rap, reggae i beatbox z alternatywnym rockiem przeplatanym motywami chasydzkimi. 

Festiwal to nie tylko wydarzenia muzyczne, to także święto teatru. Zobaczyć będziemy mogli uznany już przez recenzentów spektakl Dybuk w reż. Mai Kleczewskiej. 

Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest około 200 wydarzeń kulturalnych, które rok rocznie gromadzą ponad 40 tys. widzów. 

fot. Janusz Paliwoda