Spotykamy się za miesiąc w Kazimierzu Dolnym!Wydarzenia

28.07.2015

Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską, 18-­­23 sierpnia.

Patroni honorowi: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Pan Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego.

Festiwal, tak jak w poprzednich edycjach, zagości w rozmaitych kazimierskich lokalizacjach, co pozwoli docenić piękno architektury i niepowtarzalne walory krajobrazowe Miasteczka i jego okolic. Fundacja Spichlerz Kultury, organizator festiwalu, zaprasza do udziału w spotkaniach z niezwykłymi gośćmi festiwalowymi w nieśpiesznym rytmie późnego lata. tego roku organizatorzy przygotowali bogaty interdyscyplinarny program festiwalowy. Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się 18 sierpnia o godz. 17.00 w synagodze kazimierskiej. Wstęp wolny! W programie inauguracji prezentacja profesor Hanny Zaremskiej poświęcona galerii średniowiecznej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i koncert charyzmatycznego klarnecisty Pawła Szamburskiego.

Zapraszamy m.in. na wieczór literacki z Olgą Tokarczuk, warsztaty wycinanki żydowskiej, prezentacje multimedialne poświęcone historii miasteczek żydowskich, organizowane m.in. przy współpracy z Bramą Grodzką; spotkanie z Arturem Winiarskim, kuratorem wystaw malarzy z kręgu École de Paris, wystawy fotograficzne, rozmowę poświęconą niezwykłemu obiektowi architektonicznemu — Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Atrakcją tegorocznej edycji Pardes Festival jest z pewnością Popołudnie ze Śliwką organizowane 19 sierpnia w Folwarku Walencja.

Polecamy wyjątkowy program filmowy (także wybrane filmy z programu Festiwalu „Żydowskie Motywy”), spacery tematyczne po kolekcji Muzeum Nadwiślańskiego, spacer śladami cmentarzy żydowskich w Kazimierzu. W sobotni wieczór (22 sierpnia) zapraszamy na muzyczny finał festiwalu, czyli koncert grupy Się Gra w synagodze kazimierskiej. A po koncercie  — już tradycyjnie — degustacja produktów lokalnych na żydowską nutę organizowana w Willi Ima.

Festiwal potrwa do niedzieli włącznie, czyli 23 sierpnia i tego dnia organizatorzy festiwalu organizują wycieczkę do Muzeum Wsi Lubelskiej i spotkania poświęcone historii obiektów żydowskiej kultury materialnej.

Organizatorzy Pardes Festival zapraszają do wędrówki szlakami tradycji i kultury żydowskiej, ale jeden festiwalowy dzień poświęcony jest tradycji i kulturze innych mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkałych w Polsce. Tego roku publiczność festiwalowa powędruje ku tradycji i kulturze ormiańskiej. Cały piątek festiwalowy, 21 sierpnia, wypełnią wydarzenia poświęcone tematyce ormiańskiej, a zwieńczeniem programu ormiańskiego jest pokaz znakomitego filmu „The cut” w plenerowym Kinie Letnim SFP przy Starej Łaźni.

Zachęcamy do odwiedzenia festiwalowego facebooka:

https://www.facebook.com/PardesFestival

Autorką oprawy graficznej Pardes Festival 2015 jest Antonina Konopelska.