Sto tysięcy na synagogęSpołeczność

04.05.2015

Rada Miasta Gdańska w ubiegłym tygodniu przeznaczyła ponad milion złotych na remont zabytków. Jak podaje trójmiejska GW, wśród dotowanych obiektów znalazła się również gdańska synagoga, której przyznano 100 tys. zł. Środki zostaną wykorzystane na remont dachu, gzymsów i kominów.

Nieszczelność dachu na Nowej Synagodze przy ul. Partyzantów była przyczyną zawalenia się w ubiegłym roku części sufitu. Wniosek o grant GWŻ w Gdańsku składała już dwa lata temu, ale został on odrzucony ze względów formalnych. W ubiegłym roku Gmina ponownie wystąpiła o dofinansowanie w wysokości 520 000 zł netto.

"Koszt remontu dachu będzie można oszacować w pełni dopiero po tzw. odsłonięciu dachu i stwierdzeniu stanu więźby dachowej, tzn. stanu zagrzybienia belek i przeprowadzeniu badań mykologicznych," mówi Michał Samet, przewodniczący GWŻ w Gdańsku. "Na dzień dzisiejszy potrzebna jest wymiana 100% dachówek - może uda się część uratować po tzw. przełożeniu - 100 % desek stanowiących tzw. podbitkę, zrobienie odpływów deszczówki do kanalizacji, ponieważ część spustów rynnowych jest ślepa, co oznacza, że woda nie ma odpływu i spływa wprost w mury, powodując zagrzybienie."