Tisza be-Aw w MHŻPWydarzenia

09.07.2015

Muzeum POLIN zaprasza na performans Teatru 21. Grupę tworzą aktorzy z zespołem Downa i autyzmem, którzy przywołają pamięć ofiar nazistowskiej akcji T4 – programu, który polegał na fizycznej „eliminacji życia niewartego życia”. Akcja inspirowana jest świętem Tisza be-Aw, które upamiętnia zburzenie Pierwszej i Drugiej Świątyni Jerozolimskiej. Historie aktorów, dzieje XX w. i święto Tisza be-Aw połączą się w jednym miejscu - w pustej, przejściowej przestrzeni między galeriami wystawy stałej Muzeum POLIN. Działanie wejdzie w relację z narracją ekspozycji, skłoni do spotkania z innymi oraz otworzy przestrzeń na nieopowiedzianą do tej pory historię.

Terminy akcji performatywnych:

13 lipca, poniedziałek, godz. 18.30

15 lipca, środa, godz. 20.30

16 lipca, czwartek, godz. 18.30

17 lipca, piątek, godz. 18.30

Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja: http://bilety.polin.pl/termin.html?id_grupy=12

Czas trwania: 30-40 minut.

Prosimy o wydrukowanie potwierdzenia rezerwacji.

Teatr 21 tworzą aktorzy z zespołem Downa i autyzmem. Działania grupy to wspólne, twórcze poszukiwania oraz kreowanie bezpiecznej przestrzeni na odważne spotkanie ze sobą i z widzem. Zawsze w kontekście teatru. We współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN teatr przygotował już spektakl „Uwaga, Purim!” i akcję performatywną „Tu bi-Szwat”.

Tisza be-Aw (9 dzień miesiąca Aw) to najsmutniejszy dzień roku żydowskiego, stanowiący kulminację trzytygodniowego okresu żałoby. Upamiętnia on  zburzenie Pierwszej i Drugiej Świątyni Jerozolimskiej. Jest to dzień, w trakcie którego obowiązuje ścisły post, m.in. całkowity zakaz jedzenia i picia. Do popołudnia – jak w czasie żałoby – siada się tylko na podłodze lub niskim stołku. W synagodze odczytuje się lamentacje i hymny żałobne, opłakujące zniszczenie Świątyń oraz cierpienia narodu żydowskiego.  W 2015 roku Tisza be-Aw zaczyna się z zachodem słońca w sobotę 25 lipca, a kończy o zmroku w niedzielę 26 lipca.

Akcje performatywne Tisza be-Aw

Koncepcja – Jakub Drzewiecki, Agata Skwarczyńska, Justyna Sobczyk

Ruch – Justyna Wielgus

Nagrania – Paweł Andryszczyk

Grafika – Radosław Staniec

Realizacja filmu – Wojtek Kaniewski Patrz Pan Panda, Tomasz Michalczewski

Produkcja – Marceli Sulecki, Małgorzata Owczarska

Koordynacja ze strony Muzeum POLIN – Ewa Chomicka

Gracze:

Grzegorz Brandt

Jakub Drzewiecki

Teresa Foks

Maja Kowalczyk

Barbara Lityńska

Anna Łuczak

Michał Pęszyński

Aleksandra Skotarek

Marta Stańczyk

Magdalena Świątkowska

Justyna Wielgus/ Justyna Sobczyk