Tuż przed otwarciem…Społeczność

22.10.2014

„Szykują się rzeczy naprawdę ciekawe i piękne. Chcemy zaoferować wszystkim coś niezwykłego,” mówił dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich, prof. Dariusz Stola, podczas prezentacji wystawy głównej MHŻP dziennikarzom 21 października 2014.

Muzeum powstało dzięki zaangażowaniu tysięcy ludzi: Polaków i Żydów, mieszkających w Polsce i za granicą, organizacji pozarządowych, instytucji, firm. W szczególności powstało staraniem swych założycieli: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władz Warszawy i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, oraz grona darczyńców. Muzeum ma być symbolem odrodzenia zainteresowania wielobarwną historią Polski i odrodzenia żydowskiego życia w Polsce, a także szerszych przemian, które tu nastąpiły w ciągu ostatnich 25 lat.

Budynek muzeum powstał na Muranowie, w miejscu, które w czasie wojny znalazło się w getcie. Samo muzeum zaś ma mówić nie tyle o śmierci, co o życiu społeczności żydowskiej. Dlatego mówi się o nim jako o „muzeum życia”.

„Za kilka dni kończymy prace, które rozpoczęły się 20 lat temu,” podkreśla Dariusz Stola. „Wystawa jest gotowa, chociaż niektóre eksponaty wstawimy w ostatniej chwili. To wielkie wydarzenie. Czynimy dostępnym dla wszystkich coś, co jest niezwykłe. W Polsce nie ma czegoś takiego. Otworzymy również wystawę czasową o tym, jak powstawało muzeum. Uruchomimy też wirtualne zwiedzanie wystawy głównej w Google Cultural Institute. Dzięki temu wszyscy będą mogli zobaczyć muzeum, nawet jeśli mieszkają na drugim końcu świata.”

Zwiedzanie rozpoczyna się od Galerii Las. To tu można poznać legendę Polin, która mówi o przybyciu Żydów na ziemie polskie. Następna Galeria to Pierwsze Spotkania. W średniowiecznej Polsce Żydzi mogli czuć się bezpieczniej niż w innych krajach europejskich. Tu odwiedzający poznają Ibrahima ibn Jakuba, autora dziennika z podróży po Europie.

Galeria Paradisus Iudaeorum to historia Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz rozkwitu kultury żydowskiej. Tutaj zwiedzający będą mieli szanse bliżej przyjrzeć się krakowskiemu Kazimierzowi. Każdy może również odcisnąć na prasie drukowanej stronę tytułową z szesnastowiecznej książki. Kolejna Galeria to Miasteczko, gdzie znajdziemy mieszkanie, rynek, synagogę. Tutaj też znajduje się rekonstrukcja dachu i sklepienia synagogi z Gwoźdźca.

Następnie przechodzimy do Galerii Wyzwania Rzeczywistości, gdzie poznajemy historię rozbiorów Polski dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Jest tu też stacja kolejowa, na której można poznać historię masowych migracji oraz elementy mówiące o rozkwicie kultury jidysz. Stąd przechodzimy Na Żydowską Ulicę, czy do okresu dwudziestolecia międzywojennego. Odtworzono tu brukowaną uliczkę i fasady kamienic, w których można obejrzeć film w kinie, usiąść w kawiarni lub poczytać żydowskie gazety.

Galeria Zagłada przedstawia najbardziej tragiczną część historii żydowskiej na polskich ziemiach. Zwiedzając ją, czujemy się coraz bardziej przytłoczeni przez obniżający się z każdym krokiem sufit. W końcu dochodzimy do miejsca, gdzie aby przeczytać informacje na ścianach, musimy pochylić się na szczeliną, w której się one znajdują. W końcu wychodzimy na antresolę, będącą symbolem kładki nad gettem.

Ostatnia Galeria to Powojnie, w której pokazano czasy od zakończenia II wojny światowej do dnia dzisiejszego.

Oficjalne otwarcie wystawy głównej MHŻP nastąpi 28 października, a pierwszymi gośćmi, którzy ją wtedy obejrzą będą prezydenci Polski - Bronisław Komorowski, i Izraela - Reuwen Riwlin.

Katarzyna Markusz