Watykan wesprze Fundację AuschwitzWiadomości

06.10.2014

Watykan jest 31. państwem, które wesprze Fundację Auschwitz-Birkenau. „Biorąc pod uwagę znacznie celu Fundacji oraz wsparcie, jakiego zostało jej udzielone przez polski rząd, podjęto decyzję o wsparciu wysokości 100 tysięcy euro. Ze względu na ograniczone możliwości suma ta jest niewielka. Niemniej jednak jest to wyraz pełnego poparcia dla projektu Fundacji Auschwitz-Birkenau” – napisał Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin.

Zdaniem dyrektora Muzeum Auschwitz dr. Piotra M.A. Cywińskiego, który jest także Prezesem Fundacji Auschwitz-Birkenau, wsparcie Watykanu to bardzo ważny sygnał. – Widzę w tym głębokie przekonanie o fundamentalnej roli doświadczenia Auschwitz i Zagłady dla współczesnego człowieka, dla jego wyborów, dylematów, doświadczeń i odpowiedzialności. Widzę w tym nadzieję, że nasze dzisiejsze spojrzenie w przeszłość może nam przynieść krzyczące etyczne wskazówki na przyszłość – powiedział.

Zadaniem Fundacji Auschwitz-Birkenau jest zgromadzenie kwoty 120 mln euro na Kapitał Wieczysty, z którego zyski pozwolą na zachowanie zagrożonych upływem czasu pozostałości byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.