Wizyta ministra Schetyny w IzraeluIzrael i świat

15.06.2015

Minister Spraw Zagranicznych RP Grzegorz Schetyna 11 czerwca rozpoczął wizytę w Izraelu, podczas której spotkał się m.in. z Prezydentem Reuwenem Riwlinem, Premierem Benjaminem Netanjahu oraz członkami Knesetu. Wizyta jest okazją do podsumowania 25 lat stosunków polsko-izraelskich.

Minister Schetyna w niedzielę rozmawiał z szefem izraelskiego rządu oraz szefem dyplomacji Benjaminem Netanjahu.

Na koniec spotkania ogłoszona została wspólna deklaracja podsumowująca 25 lat stosunków dyplomatycznych i określająca priorytety na przyszłość. Premier Netanjahu i Minister Schetyna podkreślili w niej m.in. współpracę gospodarczą w zakresie innowacji w sektorach telekomunikacji, nanotechnologii, biotechnologii, energetyki.

Pełen tekst wspólnej deklaracji dostępny jest tutaj: http://embassies.gov.il/warsaw/newsAndEvents/Documents/2015-06-12_Joint-declaration.pdf (tekst w języku angielskim).

Wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk poinformowała prasę, że "25. rocznica wznowienia stosunków polsko-izraelskich będzie okazją do podsumowania wspólnej historii, tego, co było i dobre, i bolesne. Da także możliwość nadania nowego impulsu tym relacjom i poszukania obszarów bardziej pragmatycznej współpracy".

Z szefem MSZ do Izraela udała się delegacja blisko 120 przedstawicieli biznesu i ośrodków naukowo-badawczych. Według minister Kacperczyk celem wizyty jest nawiązanie współpracy w dziedzinie nowych technologii, w której wdrażaniu Izrael zajmuje pozycję światowego lidera. Jak poinformowała minister Kacperczyk, obie strony będą rozmawiać o utworzeniu rady innowacyjności, która miałaby być platformą współpracy przedsiębiorców polskich i izraelskich.

W ramach wizyty ministra Schetyny zaplanowana została projekcja filmu dokumentalnego Sławomira Gruenberga "Karski i władcy ludzkości". W Centrum Menachema Begina wyświetlony będzie film opowiadający o emisariuszu Polskiego Państwa Podziemnego, który poinformował świat o Holokauście.

Wizytę zakończy w poniedziałek wystąpienie szefa polskiej dyplomacji na Forum Biznesu Polska-Izrael w Tel Awiwie.

Źródło: Ambasada Izraela