WJC wspiera przyjazd byłych więźniów AuschwitzWiadomości

30.10.2014

Dzięki finansowemu wsparciu Światowego Kongresu Żydów grupa stu byłych więźniów obozu Auschwitz z całego świata weźmie udział w obchodach 70. rocznicy wyzwolenia tego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady 27 stycznia 2015 r.

Główne wydarzenia rocznicy odbędą się 27 stycznia 2015 r. w namiocie ustawionym przed Bramą Śmierci byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Honorowymi gośćmi obchodów będą właśnie byli więźniowie obozu.

— Auschwitz to nie tylko największy żydowski cmentarz. To także główny symbol Holokaustu, największej zorganizowanej masowej zbrodni w historii człowieka. Będzie to prawdopodobnie ostatni raz, kiedy tak wielu byłych więźniów będzie w stanie być z nami. Naszym zadaniem jest zadbanie o to, aby cierpienia w Auschwitz będące udziałem ich, a także wielu innych ludzi, nie uległy zapomnieniu wtedy, kiedy nie będzie już wśród nas świadków historii — powiedział Robert Singer, dyrektor generalny Światowego Kongresu Żydów.

— Na obchody zaproszeni są wszyscy byli więźniowie, jednak dla niektórych, zwłaszcza tych mieszkających daleko od Polski, przybycie tutaj to wielkie wyzwanie, także finansowe. Dlatego tak cenna jest inicjatywa Światowego Kongresu Żydów i jego przewodniczącego Ronalda S. Laudera — powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M.A. Cywiński.

Jego zdaniem 70. rocznica wyzwolenia będzie wydarzeniem o szczególnej wadze. — Musimy to jasno powiedzieć: to ostatnia okrągła rocznica, którą będziemy jeszcze obchodzić w obecności licznej grupy Ocalałych. Dla wielu z nich ta rocznica będzie dniem ukoronowania ich osobistego zwycięstwa nad zwątpieniem i zapomnieniem. Ten dzień chcemy spędzić razem z nimi. Dlatego też na przykład zachęcamy oficjalne państwowe delegacje do tego, aby w swój skład również włączyły byłych więźniów z ich krajów — powiedział.

Zwrócił on również uwagę na to, że w dniu rocznicy obecność świadków historii Auschwitz w autentycznym miejscu będzie miało ogromne znaczenie symboliczne i emocjonalne. — Dotychczas to byli więźniowie uczyli nas patrzeć na tragedię ofiar niemieckiej Trzeciej Rzeszy i na całkowite zburzenie świata europejskich Żydów. To ich głos stał się najpełniejszym ostrzeżeniem przed naszą ludzką zdolnością do skrajnego poniżenia, pogardy i ludobójstwa. Niedługo jednak to już nie świadkowie tamtych lat, ale my – powojenne pokolenia – będziemy nieśli dalej tę potworną naukę i wynikające z niej przytłaczające wnioski — podkreślił.

Przyjazd grupy stu byłych więźniów jest częścią projektu Auschwitz: Past is Present realizowanego przez USC Shoah Foundation stworzoną przez Stevena Spielberga oraz Światowy Kongres Żydów.

Organizatorami 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz jest Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau i Międzynarodowa Rada Oświęcimska. Informacje na temat obchodów znaleźć można na stronie 70.auschwitz.org .