Wybory w IzraeluIzrael i świat

16.03.2015

26 partii politycznych startuje w wyborach do Knesetu. Głosowanie odbędzie się 17 marca. Wśród kandydatów znajdują się przedstawiciele Partii Piratów, opowiadającej się za transparentnością rządu i dostępem do informacji w internecie, oraz partii Zielonego Liścia, czyli zwolenników legalizacji marihuany.

Główne partie prawicowe: Likud, Żydowski Dom, Yisrael Beiteinu, Yachad.

Przedstawiciele:

Benjamin Netanjahu, przewodniczący Likudu i obecny premier, stara się obecnie o swoją czwartą kadencję. Podczas kampanii podkreślał swoje zdecydowane stanowisko w sprawie obronności kraju i zagrożeń związanych z programem atomowym Iranu. Jego wystąpienie w tej sprawie w Kongresie USA wywołało mieszane reakcje. W ostatnich tygodniach był również krytykowany za przeznaczanie środków publicznych na prywatne wydatki. Po raz pierwszy został wybrany premierem w 1996, później w 2009 oraz w 2013.

Naftali Bennett, minister gospodarki i szef Żydowskiego Domu. W przeszłości był liderem ruchu osadniczego.

Eli Yishai, przewodniczący partii Yachad, przeciwny wycofaniu się z Zachodniego Brzegu.

Avigdor Lieberman, przewodniczący Yisrael Beiteinu, minister spraw zagranicznych, opowiada się za skazywaniem terrorystów na śmierć.

Główne partie lewicowe: Partia Pracy (razem z partią Hatnuah utworzyła Unię Syjonistyczną), Meretz.

Przedstawiciele:

Isaac Herzog, współprzewodniczący Unii Syjonistycznej, syn szóstego prezydenta Izraela Chaima Herzoga, w Knesecie zasiada już od 12 lat. Jeśli Netanjahu nie wygra wyborów, to właśnie Herzog najprawdopodobniej zostanie kolejnym premierem.

Tzipi Livni, współprzewodnicząca Unii Syjonistycznej, swoją karierę polityczną zaczynała na prawicy. Jej priorytetem jest sprawa pokoju między Izraelczykami a Palestyńczykami.

Stav Shaffir, wybrana po raz pierwszy do Knesetu w 2013 po tym, jak odegrała wiodąca rolę w protestach społecznych z 2011.

Partie centrowe: Yesh Atid, Kulanu.

Przedstawiciele:

Yair Lapid, były dziennikarz telewizyjny i przewodniczący Yesh Atid. Był ministrem finansów.

Moshe Kachlon, przewodniczący Kulanu, był ministrem komunikacji, ale opuścił Likud w 2013.

Michael Oren, były ambasador Izraela w Waszyngtonie. Jeśli otrzyma odpowiednią ilość głosów, będzie jedyny członkiem Knesetu urodzonym w Ameryce.

Partie ortodoksyjne: Shas, Zjednoczony Judaizm Tory.

Partie arabskie: Wspólna Lista