Wykłady w JCC Krakow podczas 25 FKŻSpołeczność

17.06.2015

Wykładowcy z Polski, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych dadzą 14 wykładów w 8 dni! Tematy będą historyczne, lingwistyczne, polityczne, a nawet turystyczne! A to wszystko w JCC podczas 25 Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

27 CZERWCA SOBOTA

18:00 Aga Cahn (UK/PL), Ostatnia drewniana bożnica polskiej Galicji. Opowieść o podkrakowskim sztetlu i Ukrytych Dzieciach. (PL)

28 CZERWCA NIEDZIELA

14:00 Anna Rataj, Życie żydowskie na Harvardzie (ENG)

Absolwentka Harvard Law School, Anna Rataj z Krakowa, opowie o roku spędzonym wśród społeczności żydowskiej na najbardziej renomowanej uczelni w Stanach Zjednoczonych Uniwersytecie Harvarda. Wykład obejmie szeroki zakres tematów - od zajęć z języka hebrajskiego poprzez organizacje studenckie i Harvard Hillel do corocznej kolacji szabatowej w Harvard Law School z przemówieniem wygłoszonym przez prof. Alana Dershowitza.

18:00 Dr Marek Tuszewicki, Słowiańskie aspekty żydowskiej magii leczniczej (PL)

Na przestrzeni wieków społeczność żydowska w Europie Wschodniej praktykowała wiele sposobów radzenia sobie z chorobami, wśród nich nie brakowało środków magicznych. Obok hebrajsko-aramejskich formuł zamawiania, odczyniania lub przepędzania dolegliwości, od zawsze pewne miejsce w kulturze Żydów zajmowały teksty magiczne pochodzenia obcego: babilońskie, greckie, łacińskie… a w Europie Wschodniej słowiańskie.

29 CZERWCA PONIEDZIAŁEK

13:00 Robert Desmond (UK), Rajd dla Żywych. Rajd rowerowy z Auschwitz do JCC Krakow (ENG).

Spotkanie na temat dwóch rajdów rowerowych spod bramy obozu Auschwitz-Birkenay do JCC Krakow. Celem rajdów było upamiętnienie osób, które przeżyły Holokaust i podniesienie świadomości społecznej na temat współczesnego życia żydowskiego w Polsce.

30 CZERWCA WTOREK

15:00 Rabbi Barry Schechter (US), Żydowska Kołomyja (ENG).

Rabin i satyryk – Barry Schechter (urodzony w Wielkiej Brytani, mieszkający w Chicago) – przeanalizuje język jidysz i jego dialekty oraz życie Żydów w Galicji poprzez wspomnienia swojego ojca, Izraela Schechtera, pochodzącego z Kołomyi, gdzie mieszkał od 1896 do 1914 roku. Będzie to fascynująca opowieść o pograniczu języków, narodów i kultur

17:00 Ewa Węgrzyn, Moda na Izrael. Wzrost zainteresowania izraelską polityką, kulturą i żydowskimi studiami wśród młodych Polaków (ENG).

1 LIPCA ŚRODA

17:00 Joanna Spyra, Izraelskie lobby a polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych (PL).

Podczas prelekcji przedstawiony zostanie sposób funkcjonowania tzw. izraelskiego lobby w Stanach Zjednoczonych, podstawy prawne, główne organy tworzące lobby oraz obszary ich zainteresowań.

Przedyskutowane zostaną szanse i zagrożenia dalszego istnienia lobby oraz próba oceny jego wpływu na politykę Izraela w opinii naukowców, ekspertów i publicystów.

18:00 Sławomir Pastuszka, Życie religijne krakowskich Żydów po II wojnie światowej (PL)

2 LIPCA CZWARTEK

18:30 Ewa Węgrzyn, Moda na Izrael. Wzrost zainteresowania izraelską polityką, kulturą i żydowskimi studiami wśród młodych Polaków (PL)

3 LIPCA PIĄTEK

11:00 Joanne Gilbert, Waleczne kobiety: Kobiecy ruch oporu w III Rzeszy (ENG).

Wiele Polek i polskich Żydówek było członkiniami ruchu oporu. Dzisiaj niektóre z nich, pomimo swojego zaawansowanego wieku, są zaangażowane w działania edukacyjne związane z Holokaustem i II wojną światową. Joanne Gilbert opowie o ich niezwykłych historiach i o tym, czego możemy się od nich dzisiaj nauczyć.

15:00 Rabin Tyson Herberger, Tora Trek, czyli w jaki sposób chodzenie po górach wzmacnia żydowską tożsamość (ENG)

4 LIPCA SOBOTA

11:00 Dara Bramson, Praca na rzecz pokoju w rejonach dotkniętych konfliktami. (ENG)

W 2014 roku, Dara Bramson (Koordynatorka Programów w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu) była jedną z 20 osób, które otrzymały certyfikat w dziedzinie studiów na rzecz pokoju i rozwiązywania konfliktów przyznany przez Chulalongkorn University w Bangkoku. Podczas wykładu opowie o pracy swojej i swoich kolegów w Kambodży, Gwatemali, Afganistanie, Kenii, Sri Lance, Indii oraz Malawi.

12:30 Richard Edelman, Konstruowanie krakowskiego szofaru. (ENG)

Audiowizualna prezentacja pozwoli prześledzić współpracę rzeźbiarza Richarda Edelmana z Hanną Rosenthal i Jonathanem Ornsteinem, która zaowocowała powstaniem niezwykłej konstrukcji. Krakowski szofar jest 6-metrową rzeźbą wykonaną z nierdzewnej stali, która zostanie zainstalowana na podwórku pomiędzy JCC a Synagogą Tempel w lipcu 2015 i uroczyście odsłonięta 5 września 2015.

16:00 Nina Edelman, Opowieść o dwóch żołnierzach i niezwykłej przyjaźni pomiędzy żydowskim amerykańskim snajperem a niemieckim pilotem podczas drugiej wojny światowej (ENG).

Przed śmiercią w 2012 roku, Max Gendelman spisał swoje wspomnienia, które zostały zredagowane przez jego córkę, Ninę Edelman.