Wyremontuj Galicję!Społeczność

10.06.2015

Wyremontuj razem z nami nową przestrzeń i pomóż Żydowskiemu Muzeum Galicja wejść w 2 dekadę istnienia!

W 2014 roku Żydowskie Muzeum Galicja obchodziło swoje 10 urodziny. W ciągu tych 10 lat Muzeum stało się jedną z najważniejszych polskich instytucji zajmujących się kulturą żydowską i zyskało uznanie ze strony zarówno lokalnych i ogólnopolskich instytucji rządowych, jak i odwiedzających. W 2014 roku użytkownicy portalu Trip Advisor uznali je za jedno z 10 najważniejszych muzeów Polski. W Europie Środkowej i Wschodniej nie ma żydowskiego muzeum o podobnej skali, które byłoby równie innowacyjne w ujmowaniu zagadnień kultury żydowskiej, Holokaustu i współczesnego żydowskiego życia – obok siebie i w jednym miejscu.

Dzięki unikatowemu programowi wystaw czasowych, który znajduje swe rozwinięcie w wydarzeniach kulturalnych, edukacyjnych i artystycznych, przez zaledwie pięć ostatnich lat ilość zwiedzających zwiększyła się o ponad 90%. Jednocześnie ilość grup zorganizowanych wzrosła o ponad 70%.

Tylko w 2014 roku udało nam sie zorganizować ponad 120 wydarzeń – warsztatów, wykładów, koncertów, spotkań. Gościliśmy m.in.  Stanisława Soykę, Jacka Żakowskiego, Andrzeja Wajdę  Janinę Ochojską czy Karolinę Cichą.

Dynamiczny wzrost liczby odwiedzających, a także rozwój programów edukacyjnych, kulturalnych i artystycznych sprawiły, iż w ostatnich latach Muzeum coraz częściej musiało ograniczać swoją aktywność ze względu na niedostateczną przestrzeń, jaką dysponuje. Na szczęście udało nam się pozyskać dodatkową przestrzeń na działalność – dzięki rozbudowie powierzchnia Muzeum powiększy się o 50%!

Nowa przestrzeń znajduje się przy ulicy Dajwór, w budynku sąsiadującym bezpośrednio z Muzeum i posiadającym unikalny, postundustrialny charakter, który doskonale będzie współgrać z głównym budynkiem Muzeum.

Niestety przestrzeń ta wymaga gruntownego remontu i modernizacji.

Wyremontowana przestrzeń zostanie zaadaptowna na dwie nowe galerie wystawowe, salę edukacyjną, salę konferencyjno-koncertową oraz powierzchnię biurową. Muzeum powiększy się również o ogród letni.

Całkowity koszt realizacji projektu wyniesie około 400 000 zł.  Do chwili obecnej udało nam się zabezpieczyć większą część tej kwoty, dzięki czemu pierwsze prace ruszyły już w maju.

Kwota 13 500 zł pozwoli nam  dofinansować remont jednej z sal i zakup podstawowego wyposażenia i pomocy edukacyjnych.

Więcej informacji na stronie http://polakpotrafi.pl/projekt/muzeum-galicja