Żydowski Uniwersytet OtwartyWiadomości

27.09.2014

6 października rusza zimowy semestr Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego, którego temat przewodni brzmi: „Inny/Obcy”. Wykłady odbywają się w poniedziałki i środy w godzinach 17.30-20.30. Program obejmuje 70 godzin akademickich, uzupełnionych o spotkania z twórcami i artystami, dyskusje oraz  wycieczki. Na zajęcia może zapisać się każdy! Studenci Uniwersytetu Warszawskiego po ukończeniu semestru i zdaniu egzaminu uzyskują 5 punktów ECTS w ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich. Zajęcia odbywają się pod patronatem rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto CKJ zaprasza tradycyjnie na lektoraty jidysz na różnych poziomach zaawansowania! Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie: http://www.jidyszland.pl/.

Temat przewodni semestru zimowego 2014/2015: Inny/Obcy

Żydom żyjącym w diasporze przypisywano rolę „obcych”, tak też przedstawiani byli oni m. in. w literaturze czy piśmiennictwie historycznym. W nadchodzącym semestrze ŻUO przyjrzymy się właśnie kategorii obcości.

Wychodząc od antropologicznych badań nad postrzeganiem Innego (blok wprowadzający w tematykę), przyjrzymy się stosunkom Żydów diaspory ze światem nieżydowskim oraz postaramy się zanalizować wizerunki Żyda w kulturze nieżydowskiej. Z drugiej strony, spróbujemy też zbadać, w jaki sposób kategoria obcości funkcjonuje w kulturze żydowskiej.

Wśród oferowanych zajęć znajdzie się m. in. antropologia, socjologia religii i dzieje stosunków chrześcijańsko-żydowskich czy dzieje Żydów w Anglii.

Będzie interesować nas też sztuka żydowska – jej inność wobec sztuki europejskiej, a także przedstawienia „innego” w tej sztuce. Różnym rozumieniom i reprezentacjom inności poświęcone będą też zajęcia ze współczesnej literatury hebrajskiej

Nie zapominamy, że doświadczenie inności i obcości było udziałem także innych grup wykluczonych.  Przyjrzymy się im, analizując filmy i literaturę dotyczące tak centralnego doświadczenia żydowskiego XX w., jakim jest doświadczenie obozowe. Koszt całego semestru dla studentów i seniorów  to 100 zł, a dla pozostałych uczestników 150 zł.

Program semestru zimowego 2014 r. obejmuje następujące bloki:

I Blok: dr Zbigniew Benedyktowicz (UW, PAN): Portrety obcych

II Blok: mgr Joanna Ostrowska (UJ): Zapomniane ofiary nazizmu

III Blok: mgr Agnieszka Podpora (UW): Inny/obcy w prozie izraelskiej: reprezentacje, konstrukcje, symulacje

IV Blok: mgr Zuzanna Radzik (Tygodnik Powszechny): Żydzi i chrześcijanie: jak doszło do rozstania?

V Blok: dr Anna Rosner (UW): Żydzi w Anglii - od obcości do multikulturalizmu brytyjskiego

VI Blok: dr Renata Piątkowska (MHŻP): Sztuka żydowska  – taka sama, taka inna / Żydzi w sztuce – swoi czy obcy

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy pod linkiem: http://www.jidyszland.pl/index.php/pl/uo

O Żydowskim Uniwersytecie Otwartym:

Żydowski Uniwersytet Otwarty to interdyscyplinarne zajęcia z kultury żydowskiej, obejmujące wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury, sztuk wizualnych. Zajęcia prowadzone przez wybitnych specjalistów z całej Polski i zza granicy, a grono współpracujących wykładowców jest regularnie poszerzane. Każdy semestr obejmuje inną tematykę, np. literaturę, teatr, muzykę, sztukę, judaizm itd. Takich zajęć nie oferuje żadna warszawska uczelnia!

Lektoraty Jidysz w CKJ

Wszystkich zainteresowanych językiem Centrum Kultury Jidysz zaprasza na lektoraty! Kursy prowadzone są na trzech poziomach zaawansowania – można zapisać się do grupy początkującej lub kontynuować naukę na wyższym poziomie. Nowością w tym roku jest kurs „Kulturowa historia żydowskiej Warszawy” prowadzony przez dr Karolinę Szymaniak.

Terminy lektoratów języka jidysz w semestrze zimowym 2014/2015:

Grupa 0 - czwartek godz. 17.00, prowadzenie: Martyna Steckiewicz (start 9.10)

Grupa 1 - czwartek godz. 17.45, prowadzenie: Ania Szyba (start 9.10)

Grupa 2 - wtorek godz. 18.30 - kurs na poziomie zaawansowanym pt. Kulturowa historia żydowskiej Warszawy, prowadzenie: dr Karolina Szymaniak  (start 14.10)

Zapisy pod adresem e-mail: jidysz@shalom.org.pl

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy pod linkiem: http://www.jidyszland.pl/index.php/pl/lektoraty-jidysz

Oficjalna strona: http://www.jidyszland.pl/

Centrum Kultury Jidysz

ul. Andersa 15, 00-159 Warszawa

tel. 22 620 47 33, 409 91 00