Żydowskie Muzeum Galicja 2.0Społeczność

11.03.2015

Z ogromną przyjemnością informujemy, iż Żydowskie Muzeum Galicja podpisało właśnie umowę dotyczącą pozyskania dodatkowej przestrzeni. Dzięki rozbudowie powierzchnia Muzeum powiększy się o 50%! Prace remontowe rozpoczną się już niebawem, w kwietniu 2015 roku.

Stań się częścią projektu, który zdefiniuje przyszłość Żydowskiego Muzeum Galicja!

W 2014 roku Żydowskie Muzeum Galicja obchodziło swoje 10 urodziny. W ciągu tych 10 lat Muzeum stało się jedną z najważniejszych polskich instytucji zajmujących się kulturą żydowską i zyskało uznanie ze strony zarówno lokalnych i ogólnopolskich instytucji rządowych, jak i odwiedzających. W roku 2013 Muzeum zostało nagrodzone w konkursie "Kryształy Soli" organizowanym przez Marszałka Województwa Małopolskiego. Jednocześnie Muzeum zostało ocenione przez użytkowników portalu Trip Advisor jako jedno z 3 najlepszych muzeów Krakowa, zaś w roku 2014 - jako jedno z 10 najważniejszych muzeów Polski.

Dzięki unikatowemu i porywającemu programowi wystaw czasowych, który znajduje swe rozwinięcie w wydarzeniach kulturalnych, edukacyjnych i artystycznych, przez zaledwie pięć ostatnich lat ilość zwiedzających zwiększyła się o ponad 90%. Jednocześnie ilość grup zorganizowanych wzrosła o ponad 70%.

Dynamiczny wzrost liczby odwiedzających, a także rozwój programów edukacyjnych, kulturalnych i artystycznych sprawiły, iż w ostatnich latach Muzeum coraz częściej musiało ograniczać swoją aktywność ze względu na brak przestrzeni. Tylko w 2014 roku w Muzeum odbyło się ponad 800 wydarzeń edukacyjnych dla zorganizowanych grup (zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty, wykłady, spotkania). W tym samym czasie zorganizowaliśmy także ponad 200 wydarzeń kulturalnych i artystycznych (koncertów, pokazów filmowych, spektakli, prelekcji, konferencji) a każde z nich wymuszało zamknięcie przestrzeni wystawowych dla odwiedzających Muzeum turystów. Oznaczało to, iż stając się częścią życia kulturalnego miasta oraz jego żydowskiej społeczności, Muzeum nie mogło pełnić równocześnie funkcji wystawienniczych a przyjmując zorganizowane grupy z całego świata, nie mogło jednocześnie udostępniać swojej przestrzeni jako miejsca spotkań lokalnej społeczności.

Rozbudowa Muzeum umożliwi realizację obu tych celów jednocześnie, tworząc osobne przestrzenie przeznaczone na działalność wystawową oraz edukacyjną i kulturalną. Efektem będzie nie tylko na dalszy rozwój Muzeum i wzrost liczby odwiedzających ale przede wszystkim zwiększenie pozytywnego wpływu Muzeum na budowę wielokulturowego i wolnego od nietolerancji społeczeństwa.

Nowa przestrzeń znajduje się w budynku sąsiadującym bezpośrednio z Muzeum i posiadającym unikalny, postindustrialny charakter, który doskonale będzie współgrać z głównym budynkiem Muzeum. Niestety przestrzeń ta jest obecnie całkowicie zrujnowana i wymaga gruntownego remontu.

Przestrzeń ta zostanie zaadaptowana na dwie nowe galerie wystawowe, salę edukacyjną, salę konferencyjno-koncertową oraz przestrzeń biurową. Muzeum powiększy się również o ogród letni.

Całkowity koszt realizacji projektu wyniesie około 130,000 USD. Do chwili obecnej udało nam się zabezpieczyć ponad 60% niezbędnych funduszy, dzięki czemu pierwsze prace mogą ruszyć już niebawem. Aby jednak ukończyć ten projekt potrzebujemy Waszego wsparcia!

Liczymy na Waszą przyjaźń i chęć współtworzenia jednej z najbardziej unikalnych instytucji kulturalnych i edukacyjnych w Polsce!

Stań się częścią tego projektu i wesprzyj go online. Liczą się nawet najdrobniejsze sumy, a każda dotacja zostanie odpowiednio uhonorowana na tablicy sponsorów, która na stałe umieszczona zostanie w nowej przestrzeni.

Poprzez włączenie się w ten projekt pomożesz nie tylko upamiętnić przeszłość ale wesprzesz również jedną z instytucji, która bierze aktywny udział w odradzaniu się życia żydowskiego w Polsce a zarazem buduje otwarte i tolerancyjne społeczeństwo, świadome swojej przeszłości i aktywnie budujące swoją wspólną, polsko-żydowską przyszłość.

Jakub Nowakowski

Dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja