Zniszczone pamiętniki Anny FrankAntysemityzm

21.02.2014

Centrum Szymona Wiesenthala wyraziło swoje głębokie zaniepokojenie z powodu zniszczenia setek egzemplarzy "Pamiętnika Anny Frank" w tokijskich bibliotekach.

Rada bibliotek publicznych w Tokio poinformowała, że co najmniej 250 egzemplarzy tej książki lub innych zawierających informacje o Annie Frank, zostało podartych. "Mamy skargi z pięciu spośród 23 tokijskich oddziałów, ale nie wiemy jakie dokładnie są straty," powiedział Satomi Murata, przewodniczący rady agencji AFP. "Nie wiemy dlaczego tak się stało, ani kto to zrobił."

"Każda książka miała przedartych 10-20 stron, co wyłącza ją z użytku," mówi Kaori Shiba z biblioteki w Shinjuku.

Toshihiro Obayashi, zastępca dyrektora biblioteki głównej w obszarze Suginami powiedział, że zniszczono 119 książek w jedenastu spośród 13 tamtejszych bibliotek publicznych.

"Zakres geograficzny tych incydentów zdecydowanie wskazuje na zorganizowane działania," uważa rabin Abraham Cooper z Centrum Szymona Wiesenthala. "Wiem z moich licznych wizyt w Japonii, jak bardzo historia Anny Frank jest zgłębiana i szanowana przez miliony Japończyków. Tylko ludzie przesiąknięci fanatyzmem i nienawiścią będą dążyli do zniszczenia tych historycznych słów odwagi, nadziei i miłości w obliczu zbliżającej się zagłady."