Żydowskie miastoWydarzenia

06.08.2015

Sesja naukowa: Żydowskie miasto
 
27 sierpnia (czwartek), godz. 11.00-17.30, Warszawa, Centrum Kultury Jidysz, Andersa 15
 
Tegoroczną edycję chcielibyśmy poświęcić Żydowskim miastom. Jednodniowa konferencja ma skłonić nas do refleksji nad obecnością i aktywnością Żydów w miastach, rolą przestrzeni miejskiej w kształtowaniu się polityki, kultury i dyskursów tożsamości żydowskiej, ale także (nie)obecnością pamięci żydowskiej w przestrzeni współczesnych miast pozagładowej Europy.
 
Postaramy się wspólnie odpowiedzieć na pytania dotyczące żydowskiej tożsamości miast i jej mieszkańców, wirtualnie zwiedzimy miejsca, w których Żydzi pełnili istotne funkcje społeczne i (nie) zapisali się w pamięci. Przyjrzymy się mechanizmom reprezentowania przestrzeni żydowskiej w sztuce, literaturze, i innych dyskursach - tak polskich, jak i żydowskich. Przedmiotem naszego namysłu będą nie tylko stolice państw, czy inne duże miasta, ale także mniejsze miejscowości, które odegrały istotną rolę w żydowskiej historii.
 
Program sesji:
 
11.00-11.15 Przywitanie gości
 
I Miasteczko, dzielnica, miasto
11.15 mgr Bella Szwarcman-Czarnota: "Jerozolima Wołynia" czy "Żydowski Paryż". Berdyczów w Rodzinie Maszber Der Nistera i w twórczości Wasilija Grossmana
11.45 dr Alina Molisak – Żydowska Warszawa - żydowski Berlin w pierwszej połowie XX wieku. Różne wersje religijności
12.15 dr Anna Rosner, Londyński East End jako miasto w mieście
13.00-13.30 Przerwa

II Topografia (po)żydowskiego miasta

13.30  prof. Jacek Leociak „Żydowska ulica w Warszawie: histora-topografia-doświadczenie”
14.00 dr Elżbieta Janicka „Plac Polskiej Niewinności? Transformacja symboliczna bezpośredniego otoczenia gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN”

15.00-16.00 Przerwa

III Miasta w prasie żydowskiej

16.00 dr Izabela Olszewska i mgr Aneta Kwiatkowska (BG PAN), Życie kulturalno-społeczne Żydów gdańskich na podstawie gazety "Judisches Gemeindeblatt"

16.30 dr Monika Szabłowska-Zaremba, Lublin w prasie żydowskiej

17.00 Dyskusja i podsumowanie konferencji